Проблеми страхування ризиків у сфері інтелектуальної власності
DOI:
https://doi.org/10.31558/2786-5835.2024.1.25Słowa kluczowe:
страхування, інтелектуальна власність, захист прав та інтересів, інноваційні відносини, законодавче регулюванняAbstrakt
У статті проаналізовано сучасний стан та проблеми розвитку страхування у сфері інтелектуальної власності. Розглянуто причини, що гальмують процеси страхування ризиків у сфері інтелектуальної власності. На підставі дослідження чинного законодавства, наукової літератури обґрунтувано шляхи удосконалення законодавчого регулювання страхування ризиків у сфері інтелектуальної власності, надана характеристика видів ризиків у зазначеній сфері. Зазначено, що в національному законодавстві серед об’єктів страхування зазначено лише майно, яке належить на речовому праві, що виключає можливість визнавати об’єктом страхування об’єкти інтелектуальної власності і права на них. Підкреслюється, що права на об’єкти інтелектуальної власності мають спеціальний правовий режим, який відрізняється від права власності на майно (речі).
Проаналізовано зарубіжний досвід страхування ризиків, пов’язаних з об’єктами інтелектуальної власності. Залежно від життєвого циклу об’єкта інтелектуальної власності виокремлено і розглянуто види ризиків: ризик створення результату інтелектуальної діяльності, який за результатами перевірки (експертизи уповноваженим органом) не відповідає умовам правової охорони; ризик на етапі набуття прав на об’єкти промислової власності, що є чинним після державної реєстрації; ризик визнання патенту / свідоцтва недійсним; ризик порушення прав в межах договірних відносин; ризик втрати комерційної привабливості інноваційної розробки та ризик від невдалої комерціалізації; ризик позадоговірного порушення прав інтелектуальної власності.
За результатами дослідження запропоновано закріпити в національному законодавстві самостійний об’єкт страхування – майнові права на об’єкти інтелектуальної власності, набуття, здійснення і розпорядження правами інтелектуальної власності; а також наголошується на необхідності формування на практиці культури страхування різноманітних ризиків у сфері інтелектуальної власності.
Bibliografia
Національна стратегія розвитку сфери інтелектуальної власності в Україні. Проєкт 26.11.2019. URL: https://ukrpatent.org/atachs/IP-Strategy-2020-25.pdf
Лобова О. М. Теоретичні засади страхування інтелектуальної власності. Інвестиції: практика та досвід. 2016. № 16. С. 5–9.
Про страхування: Закон України від 18 листопада 2021 р. Відомості Верховної Ради України. 2023. № 12–13. Ст. 28.
Цивільний кодекс України: прийнятий 16 січня 2003 р. Відомості Верховної Ради України. 2003. № 40–44. Ст. 356.
Фурса В., Гришкова М. Світовий досвід страхування результатів інтелектуальної діяльності та проблеми його застосування в Україні. Світогляд. 2011. № 2. С. 30–33.
Жилінська О. Страхування інтелектуальної власності: світові тенденції та перспективи для України. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Економіка. 2014. № 3. С. 19–25.
Петренко В. О., Фонарьова Т. А., Устінов А. А. Моделювання процесу страхування об’єктів права інтелектуальної власності. Вчені записки ТНУ імені В. І. Вернадського. Серія: Економіка і управління. 2021. Т. 32(71), № 3. С. 55–61.
Пічко Р. С., Булат Є. А. Правові аспекти страхування права інтелектуальної власності в Україні. Право і суспільство. 2016. № 5, ч. 2. С. 45–51.