Суддівський розсуд як основа «живого права» у вченні Є. Ерліха
DOI:
https://doi.org/10.31558/2786-5835.2024.2.2Ключові слова:
суддівський розсуд, інформаційна культура судді, соціологічна доктрина права, правове вчення. Ерліх, прецедентне право, континентальне право, правовідносини, правові норми, правотворчістьАнотація
У статті проаналізовано правове вчення Є. Ерліха щодо концепту живого права та вплив суддівської практики на правову реальність, на формування правових змістів. Встановлено, що суспільні відносини цілком можуть випереджати наявні норми, що особливо підтверджує сучасний рух життя, а відтак постає питання необхідності гнучких форм права. Автором аналізуються положення щодо «мовчазного волевиявлення судді», яке не є нормою і не має такої юридичної сили, однак таке волевиявлення у рішенні може опиратись частково на традиції, звичаї, принципи, а не на припис норми, який може не відповідати фактичним реаліям життя. Автори доходять висновку, що бачення Є. Ерліха щодо цінності суддівського розсуду зберігає свою актуальність і зараз, коли Україна переживає важкі надзвичайні обставини, пов’язані зі збройним конфліктом, режимом воєнного стану, до якого «мирне право» не завжди готове, а відтак суддівська практика виходить на важливу роль у тлумаченні та реалізації норм, що, зокрема, обмежують права та свободи людини, збереженні необхідних критеріїв для цього обмеження.
Посилання
Ерліх Є. Соціологія та юриспруденція / пер. з нім І. Я. Яцюка, наукова ред. перекладу М. В. Никифорака, анот. С. В. Савчука. Ерліхівський журнал. Чернівці, 2018. Вип. 2. С. 78–85.
Ерліх Є. Інститут живого права. Ehrlich’s journal. 2018. Vol. 2. С. 86–95.
Ерліх Є. Юридична логіка пер. з нім., наук. ред. та анот. В.В. Трутня. Ehrlich's journal. 2020. Vol. 4. С. 5–15.
Ерліх Є. Вільне правознаходження пер. з нім., наук. ред. та анот. В. В. Трутня. Ehrlich's journal. 2021. Vol. 5. С. 5–11.
Гоцуляк Ю. В. Онтологічне праворозуміння в соціологічній доктрині права. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2020. Вип. 60. С. 215–218.