Особливості становлення та розвитку права на свободу віросповідання у правових доктринах Середньовіччя та Нового часу

Автор(и)

  • О. М. Зінкін Донецький національний університет імені Василя Стуса

DOI:

https://doi.org/10.31558/2786-5835.2025.1.2

Ключові слова:

права людини, свобода, принципи права, право на свободу віросповідання, свобода совісті, свобода світогляду, середньовіччя, Новий час, правове вчення, правова доктрина

Анотація

У статті досліджено особливості становлення права на свободу віросповідання від середньовіччя до Нового часу у різних правових доктринах. Виявлено, що релігійні віровчення у давні часи вирізнялись суттєвою терпимістю. Сприйняття релігії як чогось властивого конкретному народу, державі у ті часи було цілком нормальним. Божество мало стосунок до конкретної спільноти, а відтак були всі підстави для свободи релігії у частині терпимості до вірувань інших народів. Автор констатує, що якщо у давні часи для існування імперії потрібно забезпечити релігійний плюралізм, то у часи середньовіччя саме релігійний монізм став важливим інструментом для укріплення влади. Августин виступає проти свободи релігії, оскільки релігія стає нетерпимою до іновірства, до демократії. Право та справедливість може існувати в належний спосіб лише в межах церкви.
У статті висвітлюється положення, що зачатки теорії народного суверенітету у М. Падуанського закладають теорію світської народної влади, яка не потребує для свого здійснення участі церкви. Автор робить висновок, що Л. Валла як представник школи гуманізму відроджує можливість полеміки між різними світоглядними позиціями навіть поза межами християнства.
Встановлено, що право і християнство стають тотожними, поза його віровченням неможлива справедливість, а отже, і право, і держава. М. Лютер впроваджує та відстоює принцип свободи християнського світогляду, деінституціалізації християнського життя. Т. Мюнцер демонструє зв’язок наявного християнського устрою суспільства із соціальною нерівністю. Відтак з’являється важлива тенденція демократизації суспільного ладу, реалізації принципу рівності, що позитивно впливає на розвиток свободи віросповідання. Виявлено, що Дж. Локк відстоює позицію, згідно з якою релігія має перейти від сфери імперативності, державного примусу і публічно-правових відносин до диспозитивності, вільного вибору і приватних відносин.

Біографія автора

О. М. Зінкін , Донецький національний університет імені Василя Стуса

здобувач ступеня «Доктор філософії»

Посилання

Пайда Ю. Ю. Еволюція підходів до регулювання права на свободу світогляду та віросповідання у юридичній науці. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2018. № 4. С. 33–40.

The apology of Tertullian for the christians. Edited, with Introduction and Notes / T. H. Bindley, M. A., Merton College, Oxford. 1890. 180 p.

Новіков В. В. Історичні етапи еволюції свободи совісті. Наукові записки Львівського університету бізнесу та права. 2014. № 12. С. 269–274.

Бабій М. Віротерпимість, свобода совісті та свобода релігії й віросповідань в період становлення й утвердження християнства. Релігійна свобода. 2020. № 24. С. 10–19.

Marsilius of Padua The defender of peace / Austin P. Evans (ed.). Columbia University Press New York, 1951. 339 p.

Valla L. Of the True and the False Good. The Renaissance in Europe: An Anthology / ed. P. Elmer et. al. (Yale UP, 2000). P. 72–87.

Полешко А. В. Право на релігійну свободу: динаміка змісту поняття. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету. Серія «Право». 2024. Вип. 82, ч. 1. С. 235–241.

Колиба М. М. Свобода віросповідання: філософсько-правовий вимір: дис. … д-ра філос. у сфері права. Львів. 2020. 248 с.

Колиба М. М. Свобода віросповідання як правова категорія у філософії мислителів епохи Відродження та Реформації. Митна справа. 2014. № 2(2.2). С. 41–46.

Олійник У. М. Специфіка формування парадигми права на свободу думки, совісті та релігії у філософії права доби Відродження та Реформації. Юридичний електронний науковий журнал. 2018. № 1. С. 224–227.

Мор Т. Утопія / пер. з лат. Й. Кобова. Київ: Дніпро, 1988. 209 с.

Davis D. H. The Evolution of Religious Freedom as a Universal Human Right: Examining the Role of the 1981 United Nations Declaration on the Elimination of All Forms of Intolerance and of Discrimination Based on Religion or Belief. BYU Law Review. 2002. Vol. 217. P 217–236.

Locke J. A Letter Concerning Toleration, in a letter concerning toleration in focus.(John Horton & Susan Mendus eds., 1991. 206 p.

Гоббс Т. Левіафан / пер. з англ. Київ: Дух і Літера, 2000. 606 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-06-27

Як цитувати

[1]
Зінкін , О.М. 2025. Особливості становлення та розвитку права на свободу віросповідання у правових доктринах Середньовіччя та Нового часу. Правничий часопис Донецького національного університету імені Василя Стуса. (Чер 2025), 13-21. DOI:https://doi.org/10.31558/2786-5835.2025.1.2.

Номер

Розділ

ТЕОРІЯ ТА ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА