Загрози реалізації ідеї партисипативної демократії
DOI:
https://doi.org/10.31558/2786-5835.2024.2.5Ключові слова:
демократія, партисипативна демократія, загрози, громадянська участь, ухвалення публічних рішень, публічна інформаціяАнотація
Стаття присвячена питанням загроз реалізації ідеї партисипативної демократії.
Запропоновано під загрозами реалізації ідеї партисипативної демократії (загрозами партисипативної демократії) визнавати будь-які обставини або події, що викликані внутрішніми або зовнішніми чинниками, здатні порушити нормальний стан розвитку партисипативної демократії, що в кінцевому підсумку негативно вплине на її результативність та щодо яких потрібно застосовувати певні заходи запобігання, нейтралізації та усунення.
Виявлено, що основними загрозами реалізації ідеї партисипативної демократії в сучасному світі є: 1) доступ громадян до неповної та неправдивої публічної інформації і межі транспарентності публічної влади; 2) популізм як інструмент політичної боротьби; 3) рамки правових обмежень громадянської участі; 4) розмивання відповідальності держави та громадянського суспільства; 5) ускладнення процесу ухвалення публічного рішення через збільшення витрат часу та інших ресурсів; 6) повага думки більшості без урахування думки меншості;
7) низький рівень освіченості громадян та досвіду в питаннях управління публічними справами; 8) абсентеїзм як результат аполітичності та пасивності громадян; 9) корупція на всіх ланках владної піраміди. Наголошено, що оскільки партисипативна демократія є динамічним явищем, то з часом перелік загроз може змінюватись.
Сформульовано пропозиції щодо подолання наведених загроз. В умовах існування широкого переліку загроз реалізації ідеї партисипативної демократії необхідним вбачається ефективне залучення переважної більшості громадян у консенсусі з меншістю до процесу ухвалення публічних рішень через підвищення рівня їхньої освіченості та медіаграмотності, нівелювання економічної нерівності та аполітичності, забезпечення взаємної рівномірної відповідальності з органами влади, що діють на умовах розумних меж транспарентності, антипопулізму та доброчесності, гарантування правових умов впливу на публічне управління (особливо за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій).
Посилання
Куницький М. Парадокси демократії у сучасній політичній теорії. Гуманітарний вісник. 2022. Ч. 35. С. 1329.
Дубецька С. П. Економічна безпека підприємств України. Недержавна система безпеки підприємництва як суб’єкт національної безпеки України: наук.-практ. конф., (1617 травня 2001 р.): зб. матеріалів. Київ: Вид-во Європейського ун-ту фінансів, інформаційних систем, менеджменту і бізнесу, 2003. С. 146172.
Плєтнікова І. Л. Визначення рівня і забезпечення економічної безпеки залізниці: автореф. дис. … канд. екон. наук: спец. 08.07.04. Харківська держ. академія залізничного транспорту. Xарків, 2001. 15 с.
Ткачук Г. Ю. Загрози та небезпеки діяльності підприємства: підходи до визначення та уточнення їхньої суті. URL: https://core.ac.uk/download/pdf/214867021.pdf
Корж І., Бірюк Л. Доступ до правової інформації в Україні в контексті європейських принципів партисипативної демократії. Право України. 2022. № 9. С. 4360.
Transparency / Britannica. URL: https://www.britannica.com/topic/transparency-government#ref1208602
Муртіщева А. О. Транспарентність у діяльності органів публічної влади: досвід зарубіжних країн. Юридичний науковий електронний журнал. 2021. № 10. С. 602606.
Печенюк Д. О. Партисипаторна теорія демократії як напрям сучасної американської політичної науки: історія становлення і концептуальні засади. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка: Філософія. Політологія. Вип. 2013 (2)112/. С. 4044.
Ковальов А. Партисипаторний напрям демократії як предтеча деліберативного підходу. Вісник Львівського університету. Серія: Філософсько-політологічні студії. 2018. Вип. 17. С. 180186.